رابطه موفقیت و خوشبختی

موفقیت برای شما چیه؟

جواب‌ این سوال براساس ارزش‌ها، اهداف، سن و تجربه زندگی افراد متفاوت خواهد بود. موفقیت یک ایده عمیقاً شخصی و صمیمیه که هر کدوم از ما به روش‌های مختلفی تعریفش می‌کنیم.

اما بذارید یه سوال دیگه ازتون بپرسم. خوشبختی برای شما چه معنایی داره؟

بازم این کاملاً شخصیه و میتونه از چندین نگاه مختلف شخصی، شغلی، معنوی و حتی روابطی که دارید، جواب‌های مختلفی رو داشته باشه.

صمیمانه بگم، امیدوارم که شما هم خودتون رو توی موقعیتی قرار بدین که بتونید زندگی‌ای رو تجربه کنین که شامل موفقیت و خوشبختی باشه و این‌ها انحصاراً رابطه دوطرفه‌ای ندارند. در حقیقت، زمانی که شما به این فکر می‌کنید که چه چیزی واقعاً شما رو خوشحال می‌کنه، می‌تونه یه تعریف جدید از موفقیت شخصی به وجود بیاره و با پیروی از اصول موفقیت و خوشبختی، می‌تونید یه زندگی غنی و پربرکتی رو ایجاد کنید.

هر کدوم از ما با یه هدف منحصر به فرد برای زندگی‌مون به دنیا اومدیم. این وظیفه ماست که معنی این هدف رو درک کنیم. این روند کشفِ خود، فرصتی فوق‌العاده برای درک خودمونه و اون چیزی که می‌تونه به ما معنی و مفهوم ببخشه.

متأسفانه، جامعه ما تعریف‌های دلخواه خودش رو در مورد موفقیت داره و این باعث میشه ما هم از راه‌های خاصی پیروی کنیم. ما به دنبال عناوین، تبلیغات، شناخت، ماشین‌های لوکس، خونه‌های بزرگ و حساب‌های بانکی قابل توجهی هستیم.

این موارد ممکنه توجه ما رو به خودشون جلب کنن و تجملاتی رو برامون فراهم کنن، اما کوتاه مدت هستن و اغلب چیزهایی نیستن که شادی و رضایت واقعی رو برای ما به همراه داشته باشن.

موفقیت می‌تونه برای ما بیشتر از ماشین و پول باشه.

موفقیت توی استفاده از جی‌پی‌اس داخلی شما و پیدا کردن هدف‌تونه. بهتون داده میشه و این ساده‌تر از چیزیه که انجام میشه. جی‌پی‌اس داخلی شما مشابه سیستم جی‌پی‌اسی هستش که توی ماشین یا موبایل‌تون ازش استفاده می‌کنید. این همونیه که به شما میگه چطوری از نقطه A به نقطه B برسید.

وقتی توی ماشین‌تون می‌شینید و می‌خواهید به سمت مقصدتون حرکت کنید، اولین چیزی که جی‌پی‌اس مشخص می‌کنه چیه؟ ابتدا مکان فعلی شما رو پیدا می‌کنه. وقتی مشخص شد که کجا هستین، مسیرهایی رو به مقصدتون هدایت می‌کنه.

در واقع برای کار کردن سیستم جی‌پی‌اس، کافیه مکان فعلی و مقصد نهایی‌تون رو بدونید. سیستم ناوبری با استفاده از یه کامپیوتر پردازنده که سیگنال‌هایی رو از چندین ماهواره دریافت می‌کنه، بقیه رو تشخیص میده و موقعیت دقیق شما رو محاسبه می‌کنه. بعدش مسیر کاملی رو برای شما مشخص می‌کنه. تنها کاری که شما باید از اون نقطه به بعد انجام بدین اینه که دستورالعمل‌هایی رو که در طول رسیدن به مقصد به شما ارائه میده، دنبال کنید.

موفقیت توی زندگی هم به همین صورته. تمام کاری که شما باید انجام بدین اینه که با روشن کردن دید خودتون تصمیم بگیرید که به کجا می‌خواهید برید. بعدش از طریق تعیین هدف، تائید و تجسم، توی مقصدتون قفل کنید و اقداماتی رو انجام بدین که شما رو در جهت درست هدایت میکنه.

از اونجایی که طی کردن این مسیر همیشه واضح نیست، من پیشنهاد می‌کنم برای تعیین هدف واقعی و معنای موفقیت‌تون این مراحل رو انجام بدین:

1. اون چیزی رو انجام بدین که دوست دارید

اول از همه پیدا کنید که چه چیزی رو دوست دارید و براتون ساده‌تره. از خودتون بپرسید که واقعاً دوست دارید چه کاری انجام بدین و چه چیزی به طور طبیعی براتون آسون‌تر انجام میشه.

در حالی که هنوزم ممکنه نیاز به تمرین و افزایش مهارت‌تون داشته باشید، می‌تونن به پایه و اساس موفقیت شما تبدیل بشن. این بخشی از چیزیه که ما بهش قانون جذب میگیم، قدرتی که با انجام کارهایی که بی‌زحمت انجام میشن بدست میاد.

2. تعیین کنید که چه ویژگی‌هایی براتون بیشترین لذت رو داره

دو خصوصیتی که وقتی درباره‌شون صحبت می‌کنید لذت می‌برید، کدوما هستن؟

دو روشی که صحبت کردن درباره این خصوصیات با دیگران رو براتون لذت‎بخش می‌کنه کدوما هستن؟

جواب به این سوالات، به چگونگی انجام کارهایی که به شما حس بهتری میدن کمک میکنه. خیلی از افراد متوجه شدن که تکنیک‌های تأمل‌برانگیز مثل مراقبه به بیرون کشیدن این جواب‌ها از ذهن‌شون کمک میکنه. پس به خودتون کمک کنید تا مسیر بهتری رو تشخیص بدین.

3. هدف زندگی‌تون رو بنویسید

قدم بعدی نوشتن ارزش‌ها و اهداف زندگیِ شماست. چند دقیقه وقت بذارید و بنویسید که در صورتی‌که از دیدگاه شما کاملاً انجام شده باشه، جهان چه شکلی میشه.

حالا جواب هر سه تا سوال بالا رو کنار هم بذارید و یه هدف روشن و مختصر برای زندگی داشته باشین.

سرانجام به قلب‌تون گوش بدین. راهنمایی درون ضروریه. شما باید مسیر رو بدونید، قراره از کجا شروع کنیدو به کجا می‌خواهید برید. جی‌پی‌اس داخلی شما که توسط هدف زندگی‌تون روشن و آگاه شده، بقیه رو انجام میده.

بذارید در مورد دوستم براتون بگم. Zender fryer سالانه بیش از 200 هزار دلار در سیسکو درآمد داشت و با مشتریانی مثل دیزنی، فیس‌بوک و NBC همکاری می‌کرد. 27 سالش بود و تعداد زیادی تبلیغات و افزایش حقوق دریافت کرده بود، اما یه چیزی کم داشت.

پس از خوندن اصول موفقیت، با مربی خودش صحبت کرد و مربی ازش پرسید: اگر نمی‌‌تونستی شکست بخوری، چی کار می‌کردی؟

اون میدونست که یه مسیر شگفت‌انگیز شرکتی رو پیشِ رو داره، اما مردد بود. مربی بهش گفت که تفاوت این دوتا مثل این می‌مونه که تو خواب می‌بینی و من زندگی می‌کنم.

یک هفته بعد، در ژوئیه سال 2016، کارش خودش رو به خاطر یه جمله رها کرد: یک امید و یک رویا. حتی نمی‌دونست که کجا میره و یا چه مسیری رو باید طی کنه. بعدش شش ماه از زندگی‌اش رو با اصول موفقیت گذروند و همین باعث شد تا به مربی موفقیت و سخنران شرکت تبدیل بشه.

امروز اون فهمید که موفقیت در شرکت‌ها، عناوین و تبلیغات در دنیای شرکت‌ها رو تعقیب می‌کرده اما احساس عدم تحقق رو همیشه با خودش به همراه داشته. اون که فهمید که وقتی دست از تعقیب این موارد برداشته و شروع به تعقیب احساس موفقیت که بسیار عمیق‌تر و متمرکزتره کرده، واقعاً شروع کرده به کسب موفقیت‌های بیشتر و رضایت واقعی رو توی کاری که انجام میده بدست آورده.

Fryer یه آدم معمولی بود که زندگی خیلی از افراد رو تغییر داد. اون الان زندگی موفق، خوشبختی و رسیدن به خواسته‌هاش رو داره تجربه می‌کنه. انتخاب فوق‌العاده‌ای کرد و از کسانی که بهش کمک کردن تا در مسیر خودش به این شخصیت جدید کمک کنه، قدردانی می‌کنه.

نیازی نیست بدونید چطوری باید انجامش بدین، اما باید باور داشته باشید که می‌تونید. وقتی پیدا می‌کنید که چه چیزی شادی واقعی شما رو به ارمغان میاره، اون شما رو به سمت موفقیت بیشتر، عمیق‌تر و رسیدن به این هدف هدایت میکنه.

افکار و نظرات خودتون رو باهام درمیون بذارید.

منبع : jackcanfield.com

Share your thoughts